Flertal for undersøgelse af dansk forvaltningsdomstol
Et flertal i Folketinget har givet grønt lys til at undersøge en model for en dansk forvaltningsdomstol, men der er endnu ikke truffet beslutning om at oprette en ny domstol.
Ideen udspringer fra Alternativet, som sammen med blandt andre Liberal Alliance og Dansk Folkeparti har arbejdet for at få spørgsmålet behandlet politisk. Et flertal uden om regeringen stemte for at igangsætte en undersøgelse af, hvordan en forvaltningsdomstol kunne indrettes i Danmark. Torsten Gejl har været en af forkæmperne for at få indført en forvaltningsdomstol i Danmark.
Hvad blev der stemt om?
Det er vigtigt at understrege, at Folketinget ikke har vedtaget at oprette en forvaltningsdomstol. Flertallet besluttede alene at:
- Nedsætte en ekspertgruppe.
- Få analyseret juridiske, økonomiske og organisatoriske konsekvenser.
- Udarbejde en konkret model, som Folketinget senere kan tage stilling til.
Kritik af retssikkerheden
Forslagsstillerne peger på, at borgere i dag ofte oplever retssikkerhedsproblemer i mødet med offentlige myndigheder – særligt i sociale sager.
I det nuværende system skal borgere som hovedregel først klage f.eks. til Ankestyrelsen. Først derefter kan sagen indbringes for de almindelige domstole, herunder i sidste instans Højesteret.
Kritikken lyder, at:
- Sagsbehandling kan være langvarig.
- Der mangler uafhængig domstolslignende prøvelse tidligere i processen.
- Klageinstanser ikke har samme autoritet som en domstol.
Forslagsstillerne mener derfor, at en forvaltningsdomstol vil styrke borgernes retssikkerhed og skabe større balance mellem borger og myndighed.