Find hjælpere på Facebook
Gode råd og links til rekruttering via Facebook.

Har du også svært ved at få hul igennem, når du skal rekruttere hjælpere til teamet? Her er et par gode råd og links til at bruge Facebook mere aktivt i din rekruttering.
Mange BPA-arbejdsledere har mærket, hvordan der fortsat kommer færre og færre ansøgninger på et jobopslag – også selvom poderjobs nu er for nedadgående. Det er både frustrerende og demotiverende, når man ikke får få eller ingen svar på sit stillingsopslag.
Relevante Facebookgrupper
Et af de greb du som BPA-arbejdsleder kan benytte dig af, er at dele dit stillingsopslag i de relevante facebookgrupper. Her findes mange grupper, som henvender sig til jobsøgende, nogle har flere tusind medlemmer og giver god eksponering af dit jobopslag. Nogle grupper er specifikt for handicaphjælpere, andre grupper rummer et bredere spektrum af jobsøgende og jobtilbud – med medlemmer der søger bredt efter et nyt job.
Nedenfor er et udvalg af facebooklinks, som vi håber, du kan bruge i din rekruttering af handicaphjælpere. Nogle af grupperne henvender sig specifikt til en landsdel, mens andre er landdækkende. Bemærk at nogle grupper er velegnede til at søge efter SOSU-medhjælpere, – assistenter eller sygeplejesker.
Facebookgrupperne er bare en af de veje, du kan gå for at få opmærksomhed om dit jobopslag. Prøv også uddannelsesinstitutioner nær dig. Her er der i reglen en jobbank, hvor du kan slå din jobannonce op.
Facebookgrupper rettet mod handicaphjælperjobs:
Handicaphjælper og Bruger – søg og find
Handicaphjælperformidling på Fyn
Handicaphjælper og bruger – søg og find i Midtjylland
Facebookgrupper rettet mod alle ledige:
ARBEJDE * LEDIGE JOBS * STILLINGER */JOBSØGENDE * JOBANSØGNINGER * CV’ER
Ledige jobs på Fyn (ikke til personlige Jobansøgninger)
ARBEJDE * LEDIGE JOBS * STILLINGER */JOBSØGENDE * JOBANSØGNINGER * CV’ER
Jobsøgende på sjælland/annoncer om ledige stillinger
Ledige jobs i Nordjylland (ikke til personlige Jobansøgninger)
Facebookgrupper rettet mod sundhedsfagligt personale:
Samarbejdspartnere











